top of page

AMSTERDAM

Amsterdam, Hollanda'nın başkenti ve ülkenin en yüksek nüfuslu şehridir. Ancak Hollanda, hükûmetin ve meclisin bulunduğu Lahey'den yönetilir. Şehir, ülkenin batısında, Kuzey Hollanda eyaletinde yer almaktadır. 12. yüzyılda Amstel ırmağının kıyısında bir balıkçı köyü olarak kurulan Amsterdam, Hollanda'nın kişi sayısı bakımından en büyük, kültürel ve parasal yönden de en önemli kentidir.

Amsterdam, çoğunlukla 17. yüzyıldan kalma yapılarıyla, Avrupa'daki en köklü kent dokularından birini barındırır. Kentin eski bölümü iç içe geçmiş ay biçimindeki kanallardan oluşur. Bu kanalların iki yakasındaki tarihî evlerin bir bölümü bugün ev, geri kalanı ise, kamu ya da özel işyeri olarak kullanılır. Özellikle, Amsterdam'da bulunan Dam Meydanı çok ünlüdür ve dünyanın birçok yerinden ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Ünlü Amsterdam sakinleri arasında Anne Frank, ressam Rembrandt van Rijn ve Vincent van Gogh adlı sanatçılar ve filozof Baruch Spinoza yer almaktadır. Kraliyet Concertgebouw Orkestrası da Amsterdam'da bulunur.

Olten Filarmoni Orkestrası olarak 14 Şubat 2024 tarihinde Avrupa'nın en önemli konser salonlarından biri olan Het Concertgebouw'da Sevgililer Günü konseri verdik. Klarnet'in genç ve başarılı sanatçısı Joë Christophe, şef Murat Cem Orhan yönetiminde orkestramıza eşlik etti. Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden gelen sanatseverin salonu doldurduğu konser, basında da büyük bir ilgi gördü. Ayrıca Olten Quartet, Lahey Büyükelçisi Selçuk Ünal'ın davetlisi olarak 13 Şubat gecesi Amsterdam'daki Yunus Emre Enstitüsü'nde bir dinleti gerçekleştirdi. 

concertgebouw.jpg
quartetamsterdam.jpg
bottom of page